Novolískovečtí patrioti - aktuality

Historie NLp

V létě roku 2010 se ve sklepě domu Koniklecová 5 schází čtyři obyčejní muži. Svolávajícím je Ing. Vladimír Dzurja, dále přichází Ing. Miloslav Kucka, Petr Oupor a Bc. Josef Schmied. Společně se rozhodli vstoupit na místní politickou scénu. Ačkoliv každý má pro to jiné důvody, které se později projeví, snaží se společně uspět se sdružením nezávislých kandidátů (SNK) pod názvem Občané Novému Lískovci (ONL). Začátkem srpna se přidává další člen Zbyněk Fědor. Aby sdružení mohlo kandidovat je nutné posbírat více než 700 podpisů k registraci sdružení na ministerstvu vnitra. Na návrh pana Dzurji se souhlasí s tzv. zásluhovým systémem tj., že ten, kdo přinese nejvíce podpisů (= má největší zásluhy), se stane lídrem kandidátky. Pan Schmied, s vydatnou pomocí svých známých, přinesl nejvíce podpisů a stal se tak lídrem kandidátky.

Ačkoliv byla řádně dohodnuta a připravena předvolební kampaň, obavy pana Schmieda, že je moc agresivní, měly za následek spuštění kampaně necelých 14 dní před volbami. A to navíc proti jeho vůli. Pan Oupor a Fědor se rozhodli setkávat s občany a rozdávat materiály před Novým Albertem. Dále pak, díky sponzorskému daru pana Kucky, dostala každá domácnost předvolební materiál nazvaný Louskáček. Ten se později stal občasníkem ONL.

Přestože jsme takřka neměli předvolební kampaň, podařilo se nám, pravděpodobně díky náladám v naší městské části, získat 2 mandáty. Pro pana Kucku byl výsledek asi zklamáním, více se již o sdružení nezajímal a věnoval se dál své firmě. Jeden mandát získal pan Bc. Schmied, druhý pak pan Ing. Dzurja. Na první schůzi sdružení po volbách, byla snaha o dohodu s našimi zastupiteli, aby při hlasování různých návrhů nehlasovali proti návrhům, které většina sdružení podporuje. Pokud by byly návrhy neslučitelné s jejich přesvědčením, měli se zdržet hlasování (ve výsledku je to jedno, zda hlasují proti, nebo se zdrží - jde o princip, že nepůjdou proti sdružení, díky kterému se dostali k mandátu). Pan Dzurja souhlasil, pan Schmied nesouhlasil a konstatoval, že sdružení je tu pro něj, aby mu chystalo jeho návrhy. A pokud sdružení bude něco chtít, on si to rozmyslí... S tímto jeho postojem jsme se jako sdružení neztotožnili a jednomyslně jsme se s ním rozešli. Následně byl požádán, aby se veřejně distancoval od sdružení ONL. To ale neudělal. Nakonec to musel za něj veřejně prohlásit na zastupitelstvu pan Dzurja.

Ačkoliv se nám podařilo prosadit ve zpravodaji Lískáček politické okénko, nepodařilo se to v rozsahu, v jakém jsme doufali. Původně mělo být určené pro politické subjekty, které kandidovali ve volbách. I pro ty neúspěšné jako KDU-ČSL. Přispívat by do něj mohl kdokoliv, s jehož názorem se dané uskupení ztotožní. Nicméně zastupitelstvo tento návrh přijalo v omezené formě. Mohli tam psát jen kandidáti úspěšných uskupení. Na návrh zastupitele pana Bc. Schmieda, který již v té době vystupoval za sebe, zastupitelstvo schválilo, aby se politické okénko ještě více omezilo. Nově do něj mohli přispívat jen zvolení zastupitelé. Aby toho nebylo málo, tak jsme se o tento jediný prostor, kde jsme se mohli vyjadřovat, museli dělit s panem Schmiedem. Zastupitelé v čele s paní Drápalovou totiž rozhodli o tom, že ačkoliv se ONL s panem Schmiedem rozešlo, a nechce s ním mít nic společného, nedostane pan Schmied svůj prostor, coby nezařazený zastupitel, ale bude používat prostor určený pro ONL za které byl zvolen. Naštěstí po vstupu pana Schmieda do ČSSD, kde se stal předsedou místní buňky, tento problém ustal. Nicméně ONL se díky panu Schmiedovi nechvalně proslavilo v zastupitelstvu, jako uskupení, kde se vyskytují přeběhlíci. Což, do té doby, bylo známo jen ve vrcholové politice u tamních kariéristů.

A tak skoro bez možnosti něco sdělit občanům, jsme se snažili zlepšit místní poměry. Do politického okénka mohl přispívat už jen pan Dzurja, což se nakonec ukázalo jako osudové. Zpočátku se nám částečně dařilo ovlivňovat o čem a jak psal. Stejně jako pravopis a grafickou úpravu, ale to se po cca dvou letech změnilo. Nakonec se slovy, že on je pod tím podepsán, komunikace na toto téma s panem Dzurjou skoro ustala. Postupem času se ani naše návrhy, co jsme připravovali na zastupitelstvo, ani nic dalšího nesetkávalo s nějakou výraznější odezvou ze strany pana Dzurji. Také naše opakovaná kritika, že jeho chování a způsoby, jakým prosazuje své návrhy poškozují obraz ONL v očích lidí, zvláště politické okénko, se nesetkala s úspěchem. To vedlo ke konfliktu mezi panem Ouporem a Dzurjou. Většina se přiklonila na stranu pana Oupora. Ukázalo se tak, že pan Oupor je příliš výrazná osobnost ve sdružení a že v něm má větší vliv, než pan Dzurja. Toto nebyl ochoten pan Dzurja přijmout a nebyl ani ochoten změnit své chování.

Krize vyvrcholila v květnu a červnu roku 2014. Dokonce to chvíli vypadalo, že jako sdružení ONL zanikneme. Nakonec jsme se "jen" rozešli s panem Dzurjou a rozhodli jsme se pokračovat dále. Nicméně se brzy ukázalo, že pan Dzurja měl v jedné věci pravdu. Opakovaně nám říkal, že pro lidi je ON sdružení a když se řekne ONL, tak si lidé vzpomenou jen na něj. To jsme do určité míry věděli, ale dokud jsme nazačali sbírat podpisy, netušili jsme jak moc obraz sdružení ONL pan Dzurja poškodil. Chtěli jsme kandidovat jako politické hnutí a pro jeho registraci na MV ČR je zapotřebí sesbírat 1000 podpisů. Podařilo se nám sesbírat jen necelých 600. Dokonce v některých částech Nového Lískovce s naší registrací souhlasila méně než pětina občanů(!) oproti roku 2010. To pro nás bylo velkým šokem. Setkali jsme se i s názorem, že "však vám to Dzurja sežene", či "ONL, není to Dzurja? Tak to já vám to nepodepíšu". Marně jsme vysvětlovali, že již s ním nespolupracujeme. Prý jsme se ho měli zbavit dříve. Zároveň jsme narazili na občany, kteří již petici za registraci sdružení ONL podepisovali - panu Dzurjovi. Jelikož sdružení jako politický subjekt zaniká dnem voleb, může si jej do dalších voleb zaregistrovat kdokoliv. Rozdělení podpisů mezi nás a pana Dzurju neprospělo ani jedné straně.

Byli jsme si takovéto možnosti a situace vědomi a i proto jsme tak dlouho váhali, než jsme se rozloučili s panem Dzurjou. Měli jsme na výběr ze tří možností. 1) skončit, 2) zůstat spolu, hádat se mezi sebou a riskovat neúspěch díky špatné pověsti pana Dzurji, 3) rozdělit se, riskovat boj o podpisy a doufat, že jsme se rozdělili včas, abychom se distancovali od pana Dzurji. Nechtěli jsme zahodit 4 roky našeho úsilí a práce, ani být nadále spojováni s Dzurjou, takže nakonec nám zbyla poslední možnost. Svůj vliv sehrálo i to, že jako sdružení bychom ztratili jediného zastupitele, který nám zbyl. A tak jsme sbíraly podpisy. Neúspěšně. Co dál? Nebyl čas sbírat podpisy pro uskupení s jiným názvem, kterým bychom všem řekli, že jsme se distancovali "od Dzurjova ONL". Nakonec nám zbyla jediná možnost - kandidovat jako SNK s podporou politického hnutí nebo strany. Velice nám vyšlo vstříc politické hnutí Královopolští patrioti. A tak jsme získali registraci pro volby - jako sdružení nezávislých kandidátů a politického hnutí Královopolští patrioti. Ačkoliv jsme začínali jako obyčejní lidé, kteří o politice ví akorát to, co vidíme všichni v televizi, po čtyřech letech už máme drahocenné zkušenosti. Zvláště v tom, komu můžeme věřit. Co se týče vlastního vedení městské části, s tím pro změnu mají zkušenosti Královopolští patrioti. A o ty se s námi, v případě volebního úspěchu, rádi podělí. V neposlední řadě jsme se rozhodli změnit jméno na Novolískovecké patrioty.

Za ty 4 roky jsme ve sdružení ONL prošli mnohými změnami a obměnilo se mnoho lidí a tak výměna jména není tak zcela neopodstatněná. Přesto někteří vydrželi, neovlivněni touhou po moci, vlivu, ambicemi, či penězi. Z původních členů ve sdružení zůstali jen Pan Oupor, pan Fědor, paní Žižková a slečna Fědorová, kteří se celé čtyři roky snažili zlepšit situaci v Novém Lískovci k lepšímu. Staré členy nahradili noví členové, například pan Cetkovský či paní Ďurčová. Koloběh života a obnova sdružení tak dál probíhá. S novým jménem, volbami a lidmi přichází také nové příležitosti, možnosti a setkání. Tvoříme novou část naší historie. Historie, kde, pokud byste chtěli, je místo i pro Vás, protože budoucnost chceme tvořit s Vámi.


Zpět

Design by Zbyněk Fědor ©2014. Poslední aktualizace 14. 9. 2022. Dnes je neděle 30. června 2024.