Novolískovečtí patrioti - aktuality

Park Plachty

„Tak máme pod okny Park roku 2014“, řekla by posluhovačka panu Švejkovi, který stižen rheumatismem, by si právě mazal bolavá kolena opodeldokem. Tak by mohl klidně tento článek začít.

Dnes sice nemáme posluhovačky, ani nejsme odkázáni na Národní politiku, přesto však by se jistě pan Švejk podivil. Zvláště poté, co by absolvoval celou informační anabázi tohoto kdysi překrásného místa.

Nechci na tomto místě hanět snahu udělat něco lepšího a hezčího pro lidi. Přesto však se staly věci, nad kterými člověk jen nevěřícně kroutí hlavou a citlivější povahy začnou inklinovat k dalšímu rozmnožení již tak bohatých řad českých Švejků. Hlavní roli v příběhu parku Pod Plachtami hrají totální nekoncepčnost a bídná informovanost místních obyvatel, hraničící až s pohrdáním.

Vše začalo mnoho let zpátky, ještě za dnes už zapomenuté vlády ODS v naší městské části, tedy před rokem 2002. Tato vláda nechala na místě bývalých zahrádek a později staveniště nových bytových domů na západním okraji sídliště Kamenný vrch zpracovat studii úprav pro tento prostor. Realizaci tohoto nápadu a především nepřiměřeného projektu ovšem provedly nové vlády, v čele se sdružením Tři oříšky pro Lískovec.

První dvě etapy zahladily největší nepořádek po výstavbě domů, hřišť i cest a nelze hodnotit tento stav jinak, než jako povedenou a záslužnou práci. O zbytek se postarala příroda a místní obyvatelé, kteří si vzniklý prostor velmi oblíbili a spolu s hrajícími si dětmi jej oživili. Někdy v tomto období byla taktéž zpracována další studie na využití zeleného, nezastavěného prostoru od ulice Chironova směrem k rezervaci Kamenný vrch.

V létě 2010, tedy těsně před posledními komunálními volbami, se v části parku při ulici Chironova objevila provizorní dřevěná tabulka s informacemi o realizaci připravovaného projektu fitcentra. Bylo to dost překvapivé, projekt byl totiž řešen zcela jinak než byl plánován ve studii úprav parku. Velmi zarážející je fakt, že vše proběhlo značně urychleně a, dnes již můžeme říci, že úspěšně zejména pro investora. 4 dny před komunálními volbami bylo novolískoveckým Stavebním úřadem vydáno stavební povolení pro fitcentrum, bez ohledu na vznesené připomínky občanů.

Rozčarování ale ještě nebyl konec. Na podzim 2011 byla spuštěna realizace tohoto fitcentra, které bylo, byť omezeným, zásahem do funkčního parku. Vznikla tak další obří stavba - poslední etapy úprav parku Pod Plachtami, včetně mezi obyvateli značně nechtěné retenční vodní nádrže. Nic nepomohla petiční akce občanů. Jak orgány v Novém Lískovci, tak i Magistrát města Brna tuto petici vlastnoručním podpisem primátora Romana Onderky zamítl jako neopodstatněnou. Hořkou příchuť má pro nás jako občany i fakt, že veřejný činitel pan Onderka je schopen otevřeně popřít zamítnutí petice i před svými známými, kteří se ho na jeho důvody zamítnutí petice dotazovali. Stavba tak měla zelenou k realizaci, ačkoliv za ní stálo slavné vedení, kterým se i na svých webových stránkách chlubila Strana

Jak realizace probíhala si jistě všichni vzpomínáte. Netřeba tu znovu nastolovat negativní myšlenky připomenutím si těchto bolavých časů. Není ani třeba znovu zde opakovat opodstatněnost naprosté většiny připomínek k plánovanému dílu. Dnes je vše hotovo. Nejhorší přebolelo s velkou pomocí přírody, která vždy dokáže svou zázračnou regenerační schopností zahladit ty největší rány. Dnes tu máme takzvané jezírko, které i přes několik dalších doplňkových opatření je tak kalné, že musíme věřit zprávám o zde žijících rybách, které ale jednoduše vůbec nejsou vidět. Plně se naplnily obavy obyvatel, na které jako jediné reagovalo pouze sdružení Občané Novému lískovci a upozorňovalo na ně.

Líhnutí komárů probíhá v maximální míře. Kam se podělo ujištění paní starostky ve zpravodaji Lískáček, že to nenastane a že je to pomalu strašení lidí a zbytečný poplach ze strany sdružení ONL. Dnes je jasné, že komáří potěr částečně likvidují možná zmíněné ryby, ale jeho zbytek se vylíhne a otravuje život lidem v okolí. Opravdu nám předvedlo vední městské části optimální řešení. Problémy, které je potřeba řešit necháme ležet, protože je lepší vyrobit jiný a pak na něj nalézt řešení. Nebudu tu teď vyjmenovávat hrubé chyby, kterými tato dostavba parku přímo oplývá. Na to bude snad dost času, prostoru a snad i s Vaší pomocí případný mandát po volbách. Nakonec se zatím za vše zbývá pochválit, což samozřejmě neopomenula Redakční rada jednostraně podporující koaliční vedení učinit v červnovém Lískáčku. Těším se na případnou další pohádku s happyendem, která jistě bude v čísle zářijovém těsně před volbami. Je přeci potřeba voliče správně nasměrovat...

Proč jsem ale v úvodu zmínil toho klasického českého Švejka? Zabředl jsem do kontaktu s touto akcí více, než jsem měl původně v úmyslu. Podal jsem stížnost na Českou inspekci životního prostředí ve věci neoprávněného vývozu výkopku ze stavby tenisových kurtů, tedy z nesouvisející stavby, do parku (jak tato úprava svahu dopadla jste si všichni skvěle užili po prvních deštích). ČIŽP záležitost pojala, jako chytrá horákyně. Podle ní se nic závažného nestalo, vyjádří se ale s definitivní platností po kolaudaci stavby. Ač už jsou obě stavby přes rok zkolaudovány, ČIŽP mlčí.

Oslovil jsem organizaci Děti Země s nominací paní starostky Drápalová na titul Ropák roku. A to za její osobní dopuštění použití hrubé techniky při výstavbě, za neschopnost zabránit v pokácení stromů zasazených lidmi v rámci jí uspořádané akci (na podzim 2003) a hlavně za vyrvání keřů i s kořeny ve vegetačním období. Navíc k tomuto jednání můžeme přihodit i to, že šlo již tehdy o vrcholnou představitelku Strany Zelených, která je v současnoti pověřenou předesedkyní této strany. Pan Miroslav Patrik nominaci s poděkováním přijal. Když jsem se podíval den před vyhlášením na nominovaná jména - co byste řekli - jméno naší paní starostky tam chybělo. Na můj dotaz, co to znamená mi pan Patrik nekompromisně oznámil, že kandidáty jmenují Děti Země a nikdo jim do toho nemá co kecat. Mou poznámkou, že pak takovéto organizace nejsou vůbec k ničemu, se následně cítil hluboce uražen.

Třetí podání bylo do kanceláře Veřejného ochránce práv - ombudsmana. Zde úřednice nic neslíbily, ale když přijely na osobní prohlídku staveniště, neskrývaly své upřímné zděšení. Sdělily, že takovéto záležitosti nejspíše do jejich kompetence nespadají, ale to co vidí nemohou jen tak nechat být a klidně spát. Písemné vyjádření z kanceláře ombudsmana skutečně přišlo a byla to další rána pěstí přímo mezi oči. Vše je v pořádku, nic se nestalo. Podepsána RNDr. Jitka Seitlová, zástupkyně ombudsmana. Vydýchal jsem i toto a zpytoval svědomí, jestli skutečně není chyba přímo ve mně. Po čase jsem otevřel noviny s nominací do krajských voleb. Lídr Strany Zelených pro Jihomoravský kraj paní RNDr. Jitka Seitlová. Po prvotním šoku jsem si ale oddechl. Moje svědomí bylo čisté.

Tohle je tedy případ parku Pod Plachtami, kdysi krásného místa, které utrpělo velké škody. Příroda mnohé zahladila a Vy jste měli možnost nahlédnout více pod pokličku všeho dění, hojně chlácholeného zprávami z místní radnice.

Já se kupodivu Švejkem zatím nestal. Pravděpodobně, i imunitou získanou ve své pracovní profesi, kdy jeden nejmenovaný provozovatel reklamoval mnou projektovaný bazén, jako špatně navržený a současně vyžadoval popis jeho technického řešení (byl to veřejný 50 m bazén s technologií slané vody) pro jeho nominaci do soutěže bazén roku. Z reklamace neustoupil ani poté, co ve zmíněné soutěži obsadil druhé místo.

Co mne nutí jen trochu přemýšlet, je to, jak je možné mít vedení Nového Lískovce zastoupené předsedou strany, která v místních komunálních volbách vůbec nekandiduje a dělá opak toho, co prosazuje na úrovni státní správy. Asi je to tím, že je tato snaha vidět až od Zastupitelstva města Brna...

Dnes už se mohu všemu zasmát. Je to příjemné, zdravé, člověk se prokysličí a negativní myšlenky jdou stranou. A tak Zdar parku roku 2014!


Zpět
Bez fb like

Design by Zbyněk Fědor ©2014. Poslední aktualizace 14. 9. 2022. Dnes je úterý 2. července 2024.